Dlaczego warto pozyskiwać opinie Google?

W erze cyfrowej, w której konsumenci są coraz bardziej uzależnieni od internetu w podejmowaniu decyzji zakupowych, opinie Google stają się niezwykle cennym narzędziem dla firm. Ale dlaczego tak jest? Czy opinie Google naprawdę mają wpływ na to, jak klienci postrzegają Twoją markę? W tym artykule przyjrzymy się, czym są opinie Google, jakie korzyści przynosi ich pozyskiwanie oraz dlaczego każda lokalna firma powinna je zbierać.

Dlaczego warto pozyskiwać opinie Google

Oto kilka faktów, liczb i wyników badań, które podkreślają znaczenie opinii Google dla firm:

 • 95% konsumentów czyta online opinie przed podjęciem decyzji zakupowej, co podkreśla wagę ich pozyskiwania (według badania BrightLocal).
 • Firmy z pięcioma lub więcej opiniami w Google mają o 270% wyższy wskaźnik konwersji w porównaniu z firmami, które nie mają żadnych opinii (raport Invesp).
 • Według badania Podium, 93% konsumentów twierdzi, że online opinie wpłynęły na ich decyzje zakupowe.
 • Firmy, które regularnie odpowiadają na opinie, zarabiają średnio o 30% więcej w porównaniu z tymi, które tego nie robią (raport Harvard Business Review).
 • 68% konsumentów jest bardziej skłonnych do korzystania z lokalnej firmy po przeczytaniu pozytywnych recenzji (BrightLocal).
 • Negatywne opinie mogą odstraszyć nawet 40% potencjalnych klientów (według badania PR Newswire).

  Czym są opinie Google?

  Opinie Google to recenzje i oceny opublikowane przez użytkowników na platformie Google. Gdy ktoś wyszukuje informacji o Twojej firmie w Google, widzi nie tylko jej adres, godziny otwarcia czy numer telefonu, ale także opinie innych klientów. Każda recenzja składa się z oceny w skali od 1 do 5 gwiazdek oraz ewentualnego komentarza opisującego doświadczenia klienta z daną firmą.

  Jak korzyści przynosi pozyskiwanie opinii Google

  1. Wiarygodność i zaufanie: Konsumenci często ufają opinii innych konsumentów bardziej niż tradycyjnym metodom reklamy. Wysoka średnia ocena w Google może zwiększyć zaufanie potencjalnych klientów do Twojej firmy.
  1. Lepsza widoczność w wyszukiwarce: Firmy z większą ilością pozytywnych opinii mają większe szanse na wyższą pozycję w lokalnych wynikach wyszukiwania Google.
  1. Zwiększenie konwersji: Kiedy potencjalni klienci widzą pozytywne opinie o Twojej firmie, są bardziej skłonni do podjęcia decyzji o zakupie lub skorzystania z oferowanych przez Ciebie usług.
  1. Bezcenna informacja zwrotna: Negatywne opinie, chociaż nieprzyjemne, mogą dostarczyć wartościowych informacji na temat tego, co można poprawić w funkcjonowaniu firmy.
  1. Interakcja z klientami: Odpowiadając na opinie, pozytywne lub negatywne, pokazujesz klientom, że dbasz o ich opinie i jesteś gotów rozwiązywać ewentualne problemy.

  Dlaczego każda lokalna firma powinna przykładać wagę do opinii Google?

  1. Konkurencyjność: W dzisiejszych czasach, kiedy większość klientów sprawdza opinie online przed podjęciem decyzji zakupowej, brak opinii lub ich niska jakość może sprawić, że klienci wybiorą konkurencję.
  1. Zbudowanie społeczności: Opinie Google pozwalają na nawiązanie bliższej relacji z klientami i zbudowanie wokół marki lojalnej społeczności.
  1. Poprawa jakości usług: Dzięki feedbackowi od klientów można ciągle doskonalić oferowane usługi lub produkty.
  1. Bezpośredni wpływ na wyniki finansowe: Wysoka średnia ocena oraz pozytywne opinie mogą przyciągnąć więcej klientów, co przekłada się na zwiększenie przychodów.

  Podsumowując, pozyskiwanie opinii Google jest nie tylko wartościowe, ale wręcz niezbędne dla każdej firmy, która chce być widoczna w sieci i budować trwałe relacje z klientami. Jeśli jeszcze tego nie robisz, teraz jest idealny czas, by zacząć.

  Autor: Wojciech Lenartowski

  Powrót do blogu